NLP Grup Eğitim

Etkili Konuşma – Diksiyon

ptitle-particle1
ptitle-particle2
ptitle-particle3
ptitle-particle4

Düzgün bir Türkçe, etkileyici bir konuşma size doğru anlaşılma şansının yanı sıra, kendine güvenli, güçlü bir kimlik kazandırır.

DOĞRU, ETKİLEYİCİ, GÜZEL KONUŞMA VE İNSAN İLİŞKİLERİ EĞİTİMLERİ

İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özellik; düşünebilme, düşündüğünü ifade edebilme ve en önemlisi de eğitilebilme yeteneğidir. Bilgimiz, birikimimiz, yeteneklerimiz ne kadar zengin olursa olsun, bu donanımımızı doğru ve güzel konuşmayla karşımızdaki kişi ya da topluluğa aktaramıyorsak, sahip olduğumuz bu zenginliklerden, yeterince yararlanamıyoruz demektir. Dili doğru bir biçimde kullanıp, onu güzel, etkileyici bir konuşmayla aktarmak bir kimlik göstergesidir.
Topluluk önünde konuşurken sesimizin titremesi veya kayması, aklımızdan geçenleri istediğimiz şekilde ifade edememe, elimizi kolumuzu nereye koyacağımızı, nereye bakacağımızı, nasıl duracağımızı şaşırma, konuştuğumuz kişinin ilgisini uyanık tutamama… Çoğu insanın yaşadığı doğal problemler… Ancak sosyal yaşamımızı, kariyerimizi kısacası hayatımızın her alanını olumsuz yönde etkileyen bu unsurlar, Nlp Grup çatısı altında verilen eğitimler sayesinde yok ediliyor.
Nlp Grup, Türkiye’ de bir ilki daha gerçekleştirerek Nlp’ nin öğrenmeye yönelik modelleriyle, klasik diksiyon kurslarının çok ötesinde, konuşmanın fonetik altyapısı üzerine kurgulanmış bir eğitim programıyla, bilinç dışı zihninizi de aktif bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Program İçeriği:

NEFES, SES, BOĞUMLANMA: Nefesin doğru ve gerekli biçimde alınıp kullanılabilmesi, ses sınırının genişletilmesi, sesin etkili bir düzeye ulaştırılabilmesi, seslerin doğru yerden ve doğru zamanlamayla çıkartılabilmesi, ayrıca NLP’ nin tüm trans tekniklerinde kullanılan nefese odaklı içe bakış yöntemiyle algısal farkındalığın artırılması üzerine yapılan çalışmalar.

DİKSİYON – FONETİK(Konuşma sanatı): Duygu ve düşüncelerin doğru ve etkileyici bir biçimde aktarılmasının sağlanması için tonlama, vurgulama konularında yapılan metinli, metinsiz çalışmalar. Güzel ve etkili konuşmada diksiyon (söyleniş-telaffuz) yani seslerin doğru çıkarılması son derece önemlidir. Fonetik bilgisi seslerin çıkarılışını inceler. Diksiyon ise buna ek olarak daha geniş bir kapsamda, ses organlarının doğru sesleri çıkarabilecek şekilde eğitilmeleri üzerinde odaklanır. Bu yönüyle diksiyon önemli ölçüde fonetiğe dayanır.

KONUŞMA: Karşılıklı konuşmalar, topluluk önünde konuşmalar, günlük konuşmalar, amaçlı konuşmalar, hazırlıksız konuşmalar ve konuşmada vücut dilinin kullanımı, konularında yapılan çalışmalar.

TOPLU KONUŞMA DERSİ: Bu derse, katılımcılar kendi seçtikleri bir konuda konuşma hazırlayarak gelirler. Konuşmalar topluluğa hitaben ve kamera karşısında yapılır. İki eğitmen izleyici olarak katılır. Konuşmalar bittikten sonra eleştiriler yapılır.

Katılımcı Profili: Programda kullanılan “NLP Teknikleri” ve “Hipnotik Dil Kalıpları” özellikle iş hayatında profesyonel bir iletişimci olmak isteyen katılımcılara yönelik bir kaynak oluşturmaktadır.

Eğitim Süresi: Toplam 32 saat olan program, iki hafta üst üste, cumartesi-pazar günleri, 09:00-18:00 saatleri arasında, blok olarak yapılacaktır.