NLP Grup Eğitim

NLP ve Hipnozla Bilinçaltı Teknikleriyle İngilizce Öğrenme

ptitle-particle1
ptitle-particle2
ptitle-particle3
ptitle-particle4

NLP sitemizde bahsedeceğimiz zihinsel unsurlar da birer beceridir.
Ve dolayısıyla bu zihinsel unsurlar da, diğer becerilerle aynı aşamalardan geçerek, daha güzel bir söyleyişle, aynı akışla, öğrenilebilir.
Bu doğal olarak da böyle gerçekleşir. Yani her hangi zihinsel beceriye doğal akış içerisinde kazanmış olan, yani kaynaklarını doğal akış içerisinde yaşadığı öğrenmelerle ortaya çıkarmış olan insan da, bu öğrenmeyi, birazdan anlatacağımız aynı akışta kazanmıştır.
İşte bu akışın şekli, yani öğrenmenin aşamaları:

Araba kullanmayı örnek olarak alalım. Araba kullanmayı yeni öğreneceğimizi varsayalım. Arabaya bindik ve direksiyona oturduk. İşte o an bilinçsiz yetersiz konumdayızdır. Yani araba kullanmakla ilgili henüz bilgimiz yok ve uygulamayı da yapamıyoruz. Daha sonra bilen birisi, bir kurs öğretmeni ya da her hangi birisi bize arabanın nasıl çalıştırılacağını, hareket ettirileceğini ve kullanılacağını anlatır. Artık, direksiyon, vites, marşın neresi olduğunu ve işlevlerini; debriyajın hangisi, fren ve gaz pedallarının hangileri olduklarını ve ne işe yaradıklarını; arabanın vitesini boşa atıp arabayı çalıştırmamız gerektiğini, sonra debriyaj pedalına basıp vitesi bire atmamız gerektiğini; ve hafif hafif gaz verirken ayağımızı da hafif hafif debriyaj pedalından kaldırırsak arabayı hareket ettirebileceğimizi öğreniriz. Bununla birlikte henüz arabayı doğru şekilde hareket ettiremeyiz. Yani biliriz, ama henüz yapamayız. İşte artık bilinçli yetersiz konumdayızdır.

Daha sonra tekrarlar yaparak, arabayı rahat bir biçimde kullanabilmeye başlarız. Artık araba kullanmakla ilgili bilgiyi biliyoruz ve uygulamada da yapabiliyoruzdur. Yani bilinçli yeterli pozisyona geçmişizdir. Sonrasında devamlı tekrarlarla artık araba kullanmak hayatımızda özel, farklı bir durum olmaktan çıkar ve olağan, doğal ve uygulamada da otomatik bir hal alır. İşte bunun adı da bilinçsiz yeterliliktir. Artık arabayı yaptıklarımızın farkında olmadan, düşünmeden de kullanırız. Bu durum ustalık durumudur. Yani aslında kısacası, ilk aşamada bilgiyi alır, sonra ise devamlı ve hayatın içinde tekrarlarla, uygulamayı otomatik hale getiririz.

Bunu bir başka örnekle daha anlatalım. Biraz daha, bu kitapta ilgileneceğimiz bir konuyu kullanarak anlatalım. Örneğin, iletişim becerilerini kazanmak…

NLP sitemizin ilerideki bazı sayfalarında ben size iletişim becerileri ile ilgili bilgimi aktaracağım. Bu, sizin, iletişim becerileri konusunda birinci aşamadan ikinci aşamaya gelmeniz demek olacak. Yani bu kitabı ya da iletişim konusuyla ilgili bölümü bitirdiğinizde, bilinçli yetersiz pozisyona geleceksiniz. Hemen daha canlı örneklendirelim. Mesela bu sayfaların birinde, “bir kişiye bir katkı yaparken ve içerisinde eleştiri de bulunan cümlecikler kullanacaksanız, olumsuz devam eden cümlenin başında “ama” yerine “bununla birlikte” kelimelerini kullanırsanız daha iyi olabilir diyeceğim.” Bu bilgiyi aldığınız anda bu konuda bilinçli yetersiz pozisyona geçmiş olacaksınız. Eğer bundan ileriye gitmezseniz öğrenme dolayısıyla değişim tamamlanamamış olacak.

Eğer devam ederseniz bunu hemen hayatınızda kullanmaya başlayacaksınız. Belki ilk zamanlarda, tam da “ama” kullanacakken ya da kullandığınızda; durup değiştireceksiniz. Yani bilinçli olarak kendinizi yeterli, uygulamayı yapar hale sokacaksınız. Çok kısa bir süre bunu yapmaya devam ettiğinizde göreceksiniz ki bu artık sizde otomatikleşmiş, ve siz artık bilinçsiz, ama yeterli olarak bu beceriye sahipsiniz. Ustasınız.

İşte tüm zihinsel beceriler de, en azından bu kitaptakiler, bu akışla kazanılabilir. Size burada kısaca önerim şu olabilir.
Bu siteyi okuyup; sonra bir süre için bir okuduklarınızı bir kenara koyup, üzerinde fazlaca düşünmeden 1 hafta geçirebilirsiniz.
Bu molayı merak edebilirsiniz. Sebebi şu. Bırakın bilinciniz bilgiyi analiz etsin, ayrıştırsın, özümsesin. Çok güçlü ve geniş bilinçdışınızın buna yardım etmesine, içindeki geniş havuzla bu analizi desteklemesine izin verin.

NLP’yi uyguladıkça Otomatikleşebilir; ustalaşabilirsiniz. Dolayısıyla da değişimlerin önünü açabilirsiniz.
Hipnozla İngilizce eğitimlerinde kullanılan Bilinçaltı İngilizce öğrenme tekniklerinde kişiler bilinçdışı yetersizlük durumunda İngilizce konuşma ve İngilizce öğrenme becerileri kazanırlar.