NLP Grup Eğitim

TOEFL’da Yeni Sistem

ptitle-particle1
ptitle-particle2
ptitle-particle3
ptitle-particle4

“The Test of English as a Foreign Language” ya da kisa ve yaygin olarak bilinen adiyla TOEFL , anadili Ingilizce olmayan Ingilizce kullanicilarinin bu dildeki yeterliliginin ( akademik agirlikli ) degerlendirildigi bir sinavdir . Kuzey Amerika’daki çok sayida yüksek okul ve üniversiteler ile enstitüler , kurumlar , ajanslar , kurslar basvuru kabulü için TOEFL puan raporunu sart kosmaktadir. Kuzey Amerika disindaki tüm Amerikan üniversiteleri ile , resmi dilin Ingilizce oldugu diger ülke üniversitelerine giris için de TOEFL sinav skoru , kabul gören bir kaç sinav puanlamasindan biridir.
Dünya üzerinde yasanan globallesmenin ve çok uluslu sirketler ile , bu sirketlere bagli çalisan müteahhit sirketlerin ortak noktalar yaratip standartlar olusturma çalismalarinin neticesinde , TOEFL skoru ise alimlarda , terfihlerde ve yeniden yapilanma dönemindeki kariyer belirlemelerinde de etkili olmaya baslamistir . Yerli sirketlerle bazi bankalar ise kendi içlerinde düzenledikleri sinavlarda , dogrudan TOEFL uygulamasalar bile , TOEFL’a yakin sinav türlerini kullanmaktadirlar . Ülkemizde de, özellikle son 10 yilda , her geçen gün sayisi artan Ingilizce müfredatli üniversite ve fakültelerde egitim görmek için okullarin kendi sinavlarinin yanisira TOEFL sinav skorlari da geçerli kabul edilmektedir . Gerek yurt içi gerekse de yurt disi üniversitelerde TOEFL puani ile ön lisans , lisans , lisans üstü egitim almak mümkün olup gereken puanlar okullarca her egitim yili basinda ilan edilmektedir . Istenen Ingilizce seviyesine sahip olmayan adaylar için , her ne kadar yerli ve yabanci tüm üniversitelerin 1 yillik Ingilizce Hazirlik siniflari olsa da zaman ve maliyet açisindan bu ek senenin ögrenci ve aileleri için bir kayip oldugu kesindir .
TOEFL, merkezi New Jersey, Princeton’da olan özel ve kâr amaci gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafindan hazirlanir ve idare edilir. ETS, halen pilot uygulamalari yapilmakta olan ve kisilerin Ingilizce becerilerini daha kapsamli olarak ortaya koyabilecekleri yeni bir TOEFL testi geliştirmiştir. Yeni TOEFL testi, kurumlarin ve aday ögrencilerin akademik olarak ne kadar hazir olduklarını anlamalarına daha çok yardim edecektir. Yine internet vasitasiyla uygulanacak olan bu IBT(Internet üzerinden test) yöntemli yeni TOEFL testinde konuşma becerisi de ölçülmek suretiyle adil bir sekilde Ingilizce bilgisinin genel puanlaması yapılabilecektir. Amerika’da 24 Eylül’de baslanmis olan bu yeni uygulamaya Türkiye’de en erken 2006 Marti’nda baslanacak olup bir dilde saglikli bir iletisim için sart olan dört beceri, dinleme, konusma, okuma ve yazma, ölçümü ile daha dogru bir degerlendirme yapilmasi mümkün olacaktir. TOEFL sertifikasi, TOEFL sinav merkezlerinde düzenlenen sınav sonrası verilir ve 2 yil geçerliliği vardır.