NLP Grup Eğitim

HİPNOZLA İNGİLİZCE

ptitle-particle1
ptitle-particle2
ptitle-particle3
ptitle-particle4

HİPNOZ, BAŞKASININ ZİHNİYLE İLETİŞİMDİR

Bilinçdışı zihin çoğu zaman kontrolü elinde tutar.

Trans, kişinin deneyiminin (genellikle dışsal olan) alışılmış yönlerinin daha az canlı ve fark edilebilir olduğu ve (genellikle içsel olan) başka bir uyarıcının kişinin dikkatini meşgul ettiği durumdur.

Trans doğal olarak oluşan bir olgudur. İnsanlar yaşamlarının büyük bölümünü farklı trans türleri içinde geçirirler. Arabada bir yere giderken birdenbire oraya nasıl vardığının farkına varamama durumunu herkes deneyimlemiştir.

Kendinizle konuşurken etrafınızdaki dünyaya unuttuğunuz zaman bir tür transa girmiş olursunuz. Anlamadığınız bir şey söylendiği zaman içerilere girip ne olduğunu keşfetmeniz gerekir. Buna “türevler arası araştırma” (transderivational search) denir.

Birisiyle konuşurken sizi dinlemediğini gösteren boş bir bakışla karşılaştığınız zaman söz konusu kişi transa girmiş demektir. Bu durumda yapabileceğiniz üç şey vardır.

Çoğu insan karşıdaki bireyin dinlememesine aldırmadan konuşmaya devam eder. Alternatif olarak kişi geri dönünceye kadar konuşmayı kesin yada boğazınızı temizleyin veya geri dönmesi için kalıbını kırın.

En etkili olan üçüncü seçenek ise farklı bir ses tonuna geçip, bilinçdışının duymasını istediğiniz şeyleri telkin etmektir. Kişi geri döndüğü zaman sanki hiçbir şey olmamış gibi bıraktığınız yerden konuşmaya devam edin.

Gizlice transa geçirmenin yolları:

Daha önceki bir trans durumuna girmek
Doğal olarak oluşan bir trans durumuna girmek
Aşırı yükleme
Karışıklık
Gerçekliklerin üst üste yığılması
Kalıpları kırma