NLP Grup Eğitim

NLP ve İletişim Kuralları Nelerdir?

ptitle-particle1
ptitle-particle2
ptitle-particle3
ptitle-particle4

NLP ve İletişim kurallarından bahsederken, amaç ve hedeflerin önemi, tabii ki sadece iletişimle bağlamak doğru olmaz.

Bir iş ortamında, belki de bir planlamanın ya da bütçe oluşturma işleminin bir parçası olarak ya da sadece doğru yaptığımızdan emin olmak için ne istediğimiz hakkında daha belirgin bir şekilde düşünürüz.

Kişisel olarak, diyelim ki spor ya da eğlence adına belli bir beceri ya da belli bir standarda, ulaşmayı ya da bir kucaklanma, bir çeşit kabullenme işareti almayı amaçlayabilirsiniz.

Olimpiyat oyunlarında madalya kazanma veya pop yıldızı olmak gibi bir çocukluk düşü güçlü bir sonuç ya da hedef de oluştururlar. Böyle durumlarda ne yapacağımızı çok iyi bilir ve genellikle bunu ifade edebiliriz. Diğer bir deyişle, çoğunlukla düşünmeksizin an be an gelişen, günlük bir eylem olarak diğerleriyle iletişime gireriz.

Bunlara ek olarak, gerçek arzularımız üzerine düşünüyor olsak bile; onları bilinçli bir şekilde bilemeyiz. Böylece, bilinçsiz niyetlerimizi takip ederiz.

Bu durumda, bazı sonuçlar, (genelde bilinçsiz niyetlerin peşinden gitsek bile) davranışlarımız üzerinde diretici bir etki yaratacak ve sonuçları engelleyecek. Bu sebeple, sonuçların doğasını anlamak ve iyi şekillendirilmişlik kriterlerini test etmeniz gerekir. Bunlardan, daha çok iletişim hallerinde ya da insan sonuçlarında bahsedilir.

Temel iletişim Sonucu Kuralları
“İletişimin anlamı ortaya çıkardığı tepkide yatar” varsayımına dayanarak birkaç temel ve değerli kuralı benimseyebiliriz;
– Bir sonuç sahibi ol. Ne istediğini bil,
– Şimdiye kadar sahip olduğun gerçek ve bilinçsiz niyetleri tespit et.
– Sonucunuza ulaşmak için ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeyi söyleyin ya da yapın/söylemeyin ya da yapmayın.
– Sahip olduğunuz etkinin farkına varın ve sonucunuza ulaşana kadar sözleriniz ya da davranışlarınızı ayarlayın.

Bu, sağ duyu ile aynı kapıya çıkar.

Katı bir formülü takip etmek zorunda değilsiniz. Bununla beraber, şartlarınız genellikle değiştiği için belirli bir alıştırmayı kopya etmeye daha az ihtiyaç duyacaksınız. Biz her konuyu tamamlarken ihtiyacınız olan bütün ilke ve teknikleri bulacaksınız.

NLP eğitim ve seminerlerinde iletişim becerileriniz geliştirmek isterseniz,

NLP Eğitimlerine sizleri bekleriz.